Dieta na poprawę wzroku

Dieta(1)
Wzrok to jeden z najistotniejszych zmysłów i nie potrafimy sobie wyobrazić wykonania bez niego nawet najprostszych czynności. Większość z nas  bezsprzecznie zgodzi się z powyższym twierdzeniem, jednak mało kto na co dzień  wdraża profilaktyczne działania chroniące nasze oczy.
W sprzedaży znajdziemy liczne suplementy na poprawę wzroku jednak  powinniśmy pamiętać,  że wpływ diety na poprawę wzroku jest bardzo duży i  właśnie od naszych nawyków żywieniowych powinniśmy rozpocząć profilaktykę.

Jeśli uważacie, że jesteście młodzi i nic wam nie dolega, to przypomnę, że dzisiejsze pokolenia spędzają nieporównywalnie więcej czasu prze telewizorem, komputerem a powietrze i woda, z którymi nasze oczy wchodzą w kontakt nie należą do najczystszych.

Szczególnie istotne i pozytywne dla oczu są produkty, które  zawierają  substancje hamujące powstawanie wolnych rodników czyli antyoksydanty – ich największe ilości odnajdziemy w szpinaku, brokułach, sałacie i natce pietruszki.

Przed wolnymi rodnikami chronią także witaminy A (np. marchew, pomidory), C (np. papryka, czarne porzeczki) i E (np. pestki słonecznika, dyni).
Ważnym składnikiem diety na poprawę wzroku są składniki mineralne. Cynk bierze udział w wytwarzaniu rodopsyny, dzięki której widzimy po zmierzchu. Innymi minerałami ważnymi dla  wzroku są miedź (np. owoce morza, orzechy), mangan (np. ciemne pieczywo, fasola) oraz  selen (np. kiełki pszenicy, czosnek).

Bardzo wartościową przekąską są  borówki i jagody. Zawierają duże ilości  antocyjanów, które wpływają na poprawę widzenia –  chronią naczynia krwionośne oraz stymulują wytwarzanie rodopsyny, dzięki której możliwe jest widzenie po zmroku. Dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu zapobiegają infekcjom spojówek i łagodzą stany zapalne.

Jeśli chodzi o suplementy na poprawę wzroku tutaj też mamy szeroki wybór. Jednym z popularniejszych suplementów jest luteina – absorbuje niebezpieczne promieniowanie i eliminuje wolne rodniki uszkadzające narząd wzroku. Luteina nie jest produkowana przez organizm, dlatego musi być dostarczona z diety lub suplementów. Dostępne są również suplementy,  które wspomagają krążenie, co przyczynia się do dobrego ukrwienia siatkówki oka a także produkty uzupełniające dietę ubogą w  witaminy i antocyjany.

Podsumowując – mamy tylko jedną parę oczu a wszystko wskazuje na to, że będą bardziej niż oczy naszych mam czy babć narażone na szkodliwe wpływy środowiska i na  przeciążenie związane z pracą przed komputerem. Zadbajmy o nie już teraz.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Dieta na poprawę wzroku

  1. Pingback: Leśne inspiracje w kuchni – Blog świadomych konsumentów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s