Dodatki do żywności – grupa E200

Analisi ortaggi

Czas na kolejną porcję informacji o dodatkach do żywności.  Ostatnio starałam się Was przekonać (mam nadzieję, że skutecznie), że barwniki warto omijać szerokim łukiem.

Dzisiaj parę słów o kolejnej przesympatycznej grupie E200 , czyli o konserwantach. Jeśli chodzi o cel ich stosowania nie ma tutaj wielkiej filozofii – jedzenie ma przetrwać jak najdłużej, w jak najmniej zmienionej postaci.  Oczywiście to dobrze, że producenci dbają o to, żebyśmy mogli je bezpiecznie przechowywać bez ryzyka pojawienia się w nich  jakichś bakterii czy np. grzybów,  ale sam dobór konserwantów oraz ich ilość bywa zatrważająca.

Poniżej główni bohaterowie tej grupy:

 • E 200 kwas sorbowy, E202 sorbinian potasu  i  E203 sorbinian wapnia
  Występowanie: dodawany do wszystkiego – od serów, przez napoje, jogurty, pieczywo, mrożone pizze, po kosmetyki  czy pasty do zębów.
  Działanie:  może wywoływać reakcje alergiczne. U szczurów powoduje patologiczne zmiany wątroby.
 • E 210 kwas benzoesowy i benzoesany (E211, E 212, E213)
  Występowanie: soki owocowe, galaretki, napoje, margaryny, sosy  i wszelkie przetwory owocowo-warzywne, konserwy rybne, koncentraty pomidorowe, ketchupy, musztardy.
  Działanie: reakcje alergiczne, wysypki, podrażnia śluzówkę żołądka i jelit, niebezpieczny dla osób uczulonych na aspirynę. Uszkadza centra energetyczne naszych komórek i materiał genetyczny. W połączeniu z witaminą C tworzy związek rakotwórczy.
 • E 214 ester etylowy kwasu p-hydroksybenzoesowego 
  Występowanie: przetwory rybne, margaryny, żelatyna spożywcza, warzywa i owoce, pasty do zębów.
  Działanie: reakcje alergiczne, podejrzewany o działanie odurzające i wywoływanie skurczów mięśni.
 • E 220 dwutlenek siarki i siarczany (E221, E222, E223, E224, E226, E227, E228)
  Występowanie: suszone owoce, wiórki kokosowe, przyprawy, naturalne soki owocowe, koncentraty owocowe, chrzan, przetwory ziemniaczane.
  Działanie: powodują reakcje alergiczne, nudności, bóle głowy, zakłócają pracę jelit, podejrzewane o wywoływanie ataków astmy (większe dawki mogą wywoływać problemy z oddychaniem), przyczyniają się do powstania zapalenia oskrzeli,  niszczą  wit. A, B1 i B12 oraz blokują przyswajanie kwasu foliowego który uczestniczy w powstawaniu czerwonych krwinek oraz jest kluczowy dla rozwoju płodu).
 • E 230 bifenyl, E 231 ortofenylofenol, E 232 ortofenylofenolan sodu
  Występowanie: owoce cytrusowe (stosowane przeciwko rozwojowi grzybów na owocach, do impregnowania skórek, jako środek insektobójczy);często nie podawane w składzie, bo traktowane są nimi powierzchnie owoców.
  Działanie: może być toksyczny dla układu oddechowego, krwionośnego i nerwowego, a także wątroby i nerek; powoduje reakcje alergiczne, zakłócenie czynności skóry, działanie rakotwórcze.
 • E 249 azotyn potasu (azotan III potasu)  i E 250 azotyn  sodu (azotan III sodu)
  Występowanie: mięsa, wędliny, parówki,  ryby.
  Działanie: powstawanie nowotworów (szczególnie jeśli zakonserwowaną  nim kiełbaskę wystawimy na działanie wysokiej temperatury – np. grilla), astmy, zapalenia nerek, zawroty głowy,  szkodzą przy nadciśnieniu, E250 utrudnia transport tlenu przez krew, wywołują nadpobudliwość.
 • E 251 azotan sodu (saletra sodowa) i E 252 azotan  potasu (saletra potasowa)
  Występowanie: wędliny, mięsa, sery.
  Działanie: duszności, sinienie powłok skórnych, astma, zapalenie nerek, zawroty głowy, mogą przekształcić się w azotyny, niebezpieczne przy nadciśnieniu.

Dodatków jest więcej, ale  taka porcja najczęściej występujących chyba nam wystarczy.  Nie chcę żebyście  doświadczali stanów depresyjnych przed wyjściem na zakupy.  Pamiętajmy –  świadomie, ale bez paranoi 🙂 Wkrótce przyjrzymy się kolejnej grupie.

Reklama

Jedna uwaga do wpisu “Dodatki do żywności – grupa E200

 1. Pingback: Dodatki do żywności – grupa E 300 i E400 – Blog świadomych konsumentów. Wybierz Bio a Naturalnie Będziesz Fit

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s